Muodostelmakauden Ensi-ilta 2025

Tervetuloa viettämään ikimuistoisia hetkiä muodostelmaluistelun parissa ja toivottamaan tsempit joukkueille kauteen 2025-2026!

Jäädytystauon aikana voit käydä tukemassa joukkueita buffetissa, josta löytyy mm. kahvia, virvokkeita ja herkkuja. 

Tapahtumassa voit osallistua arvontaan, jossa on jaossa kaksi yhden päivän lippua Seinäjoella järjestettäviin Muodostelmaluistelun kansallisten sarjojen loppukilpailuihin 14-15.3.2026 sekä SynchroFamily tuotepalkinto.

 Muodostelmajoukkueista infoa ja kilpailuteemat kaudella 2025-2026

MUODOSTELMAN KEHITYSRYHMÄ RIVERKIDS

Muodostelman kehitysryhmä/minitulokas ryhmä RiverKids harjoittelee 2 kertaa viikossa jäällä ja kerran jumpassa. Ryhmä on suunnattu 6-10-vuotiaille luistelijoille. Ryhmään otetaan nuorempiakin luistelijanalkuja ja ryhmään voi tulla myös kesken kauden.

Ryhmän tarkoituksena on antaa valmiudet muodostelmaluistelijan polulla etenemiseen. Tänään ryhmä esittää meille muodostelman peruselementtejä.

Harjoittelussa kannustetaan yrittämään rohkeasti ja kehittymään omassa tahdissa.

RIVERSTARS TULOKASJOUKKUE

RiverStars tulokasjoukkueessa oon innokkaita ja aurinkoisia 7-12 -vuotiaita harrastajia. Joukkue harjoittelee kolmesti viikossa jäällä ja oheisissa. 

Jääharjoittelussa painotus on kilpailuohjelman lisäksi yksilötaidoissa sekä muodostelmaluistelun peruselementtien ja perusotteiden opettelussa. Oheisharjoittelussa painotus on lajitaitoharjoittelun ohella liikuntataitojen oppimisessa, tanssi -ja liikkuvuusharjoittelussa.

Harjoitusten lomassa opetellaan myös ryhmässä toimimista, toisten huomioimista ja kannustavaa asennetta, jotka ovat tärkeitä taitoja joukkuelajeissa. Joukkue kilpailee kaudella 2025 -2026 tulokkaat -sarjassa. Joukkueen tämän kauden teema on "Stitch".

Joukkueessa harjoitellaan hyvällä asenteella pilke silmäkulmassa!

RIVERFALLS NOVIISIJOUKKUE

RiverFalls noviisijoukkueessa  on energisiä ja taidokkaita 11-15 -vuotiaita harrastajia. Joukkue harjoittelee neljä kertaa viikossa jäällä ja oheisissa.

Jääharjoituksissa panostetaan kilpailuohjelman harjoittelun lisäksi perusluisteluun, monipuoliseen askeltaitojen kehittämiseen, yksilötaitoihin ja elementtien laadukkuuteen. Oheisharjoitukset koostuvat fysiikkaoheisista, tanssista sekä lajiharjoittelusta. Joukkue kilpailee kaudella 2025-2026 kansallisella noviisitasolla. Joukkueen tämän kauden teema on "Hidden Side of the Moon".

Harjoittelun lomassa kiinnitetään huomiota myös ryhmässä toimimisen taitoihin ja urheilijaksi kasvamiseen. RiverFalls on tiivis ja tavoitteellinen joukkue, joka harjoittelee pilke silmäkulmassa!

RIVERPEARLS JUNIORIJOUKKUE

RiverPearls juniorijoukkueessa on vauhdikkaita ja oppimishaluisia 15-22 -vuotiaita luistelijoita. Joukkue harjoittelee 3-4 kertaa viikossa jäällä ja oheisissa.

Harjoittelussa panostetaan kilpailuohjelman harjoittelun lisäksi perusluistelun, askeltaitojen, yksilötaitojen ja muodostelman elementtejen kehittämiseen. Joukkue kilpailee kaudella 2025-2026 kansalliset juniorit sarjassa. Joukkueen tämän kauden teema on "Sä elät niissä jotka sut muistaa".

Joukkue tapaa illanviettojen ja muiden yhteisten tempausten merkeissä. Joukkue harjoittelee hyvällä fiiliksellä omaan juttuun keskittyen!

RIVERX HARRASTERYHMÄ

RiverX harrasteryhmä koostuu 17-vuotta täyttäneistä pitkän luistelu-uran omaavista luistelijoista. Joukkue harjoittelee kerran viikossa. Joukkue ei kilpaile kaudella 2025-2026, mutta osallistuu esiintymisiin harkkaohjelmalla.

Joukkueeseen ovat tervetulleita niin yksinluistelu- kuin muodostelmataustaisetkin luistelijat. 

Hyvällä fiiliksellä yksin ja yhdessä!

RIVERETTES AIKUISJOUKKUE

Riverettes aikuisjoukkueessa saat mukavan harrastuksen, joukkueellisen uusia ystäviä ja uusia haasteita mukavan liikuntamuodon parissa. Harjoittelemme  1-2 kertaa viikossa.

Harjoitteluun kuuluu perusluistelun, askeleiden, elementtien ja ohjelman harjoittelua. Oheisilla panostetaan ohjelmaharjoittelun ohella liikkumistaitoihin ja kuntoliikuuntaan pilke silmäkulmassa.

Osallistumme kauden aikana kilpailuihin aikuisten sarjassa. Joukkueen tämän kauden teema on "Peaky Blinders- You don´t own me".

Tällä hetkellä joukkueessa on 13 "rottaa". Toiminnassamme korostuu luistelusta nauttiminen yhdessä tehden- tule sinäkin mukaan!

RIVERBULLS AIKUISJOUKKUE

Riverbulls aikuisjoukkue harjoittelee perusluistelutekniikkaa ja muodostelmaluistelun perusteita ohjatusti n.1-2 krt/vko. Harjoitteluun kuuluu perusluistelun, askeleiden, elementtien ja ohjelman harjoittelua. Oheisilla panostetaan ohjelmaharjoittelun ohella liikkumistaitoihin ja kuntoliikuntaan pilke silmäkulmassa.

Osallistumme kauden aikana kilpailuihin aikuisten sarjassa. Joukkueen tämän kauden teema on "Cowboys don´t Quit!"

Joukkue harjoittelee pilke silmäkulmassa, mutta hauskanpitoa ja huumoria riittää vielä jään ulkopuolellakin.

Toivomme saavamme lisää ”Bullseja” tähän hauskaan äijäryhmään. Tällä hetkellä ringissä on 13 eri ikäistä miestä! Tule sinäkin mukaan!

JÄÄTANSSIPARI ALFIYA JA PASI

Seuramme ensimmäinen jäätanssipari Alfiya ja Pasi ovat harjoitelleet yhdessä tutustuen jäätanssin saloihin. He luistelevat myös muodostelmajoukkueissa. Muodostelmakauden ensi-illassa he esiintyvät meille ohjelmallaan "Alors  on Danse".