Seran voitto SM-noviiseissa kruunasi Rauma Cupin

4.2.2017

Sera hallitsi SM-noviisien sarjaa Rauma Cupissa. (Kuva: Juha Luhtala)

Seinäjoen Taitoluistelijoiden panos Raumalla 3.-4.2.2017 järjestettyyn Rauma Cupiin oli kokonaisuutena oikein hyvä, kun kaikki osallistujat onnistuivat tasollaan. Kirsikkana kakussa oli Sera Kurosen ja samalla koko seuran ensimmäinen kilpailuvoitto SM-tasoisessa sarjassa. 

12-vuotias Sera johti SM-noviisien kisaa jo perjantaina järjestetyn lyhytohjelmakilpailun jälkeen. Lyhytohjelma oli huolellinen ja siisti, mutta varsinainen huippusuoritus oli kuitenkin vasta edessä.

-Seran vapaaohjelma oli upea, lähes virheetön, hehkuttaa päävalmentaja Petra Ranta-aho kovahermoista luistelijaa.

Sera voitti sarjan lopulta 81,65 pisteellä. Sera on jo debyyttikaudellaan vakiinnuttanut tasonsa SM-noviisien sarjassa ja myös vaikea kaksoisaxel-hyppy on alkanut harjoituksissa onnistua.

Rauman kilpailuissa SeiTL:lla oli komea edustus myös kansallisten noviisien sarjassa. Nelikko Pauliina Kyntäjä, Matleena Haapala, Aliisa Yrjänäinen ja Hilja Kangas paransi kukin omia suorituksiaan kauden aiemmista kilpailuista.

Yksinluistelukausi alkaa hiljalleen lähestyä huipennustaan. Kahden viikon kuluttua Oulussa luistellaan pohjoisen alueen aluemestaruuskilpailut ja maaliskuussa eri sarjojen loppukilpailuja. Sunnuntaina 5.2. vielä seuran luistelijoita esiintyy Keuruun kutsukilpailuissa.

Tulokset / Rauma Cup, järjestäjä RauTL, Rauma, 3.-4.2.2017

SM-noviisit (7 osallistujaa)

1. Sera Kuronen (SeiTL) 81,65 pistettä
2. Maria Käppi (TapTL) 78,48
3. Jenni Johansson (EVT) 77,77

Noviisit (11 osallistujaa)

1. Nella Vuorira (SaiPa) 38,72 pistettä
2. Tildamaria Laine (VG-62) 38,70
3. Emma Vaahtera (RauTL) 36,66
..
7. Pauliina Kyntäjä (SeiTL) 28,28
8. Matleena Haapala (SeiTL) 26,92
9. Aliisa Yrjänäinen (SeiTL) 25,85
11. Hilja Kangas (SeiTL) 21,69